Pozytywne i negatywne skutki nowej kwoty bazowej
Pozytywne i negatywne skutki nowej kwoty bazowej
STANISŁAW MAJKOWSKI
Kwota bazowa jest terminem znanym każdemu emerytowi i renciście. Jest to określona wielkość w złotych i groszach, ustalana w przyjętej relacji do wysokości przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej w przyjętym okresie, pomniejszonego o składki emerytalne, rentowe i chorobowe potrącone ubezpieczonym.
Od 1 marca bieżącego roku będzie obowiązywała nowa wysokość tzw. kwoty bazowej. Będzie ona niższa o 33,38 zł od kwoty obowiązującej do końca lutego. Niżej wyjaśniamy przyczyny i skutki tej zmiany.
Znaczenie kwoty bazowej wynika z szerokiego jej zastosowania oraz wpływu na wysokość podstawy wymiaru świadczenia, części socjalnej emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy oraz kwot maksymalnego zmniejszenia świadczeń pobieranych przez zarobkujących emerytów i rencistów.
Obecnie 100 proc. wynagrodzenia
Już od kilku lat kwota bazowa, zgodnie z przepisami ustawy z 7 października 1991 r. o rewaloryzacji i o zasadach ustalania emerytur i rent (Dz.U. nr 104, poz. 450 z późn. zm.) oraz ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. nr 162, poz. 1118 z późn. zm.),...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta