Spór o pana pułkownika
Spór o pana pułkownika
MIROSŁAW OWCZAREK
PIOTR SEMKA
Wolą rodziny Ryszarda Kuklińskiego stało się zachowanie całkowitej dyskrecji co do miejsca i czasu jego pogrzebu. Wypada uszanować ten przywilej najbliższych pana pułkownika, szczególnie jeśli pamięta się o tym, co jego rodzina przeżyła w ciągu ostatnich 20 lat. Polscy przyjaciele Kuklińskiego nie tracą nadziei, że zdołają skłonić rodzinę zmarłego do zgody na złożenie jego prochów na Powązkach.
Niezależnie jednak od obu tych okoliczności pora już na podsumowanie polemik na temat postaci Kuklińskiego, jakie pojawiły się po śmierci człowieka, który stał się symbolem wojny wolnego świata z komunizmem.
Natychmiast po pojawieniu się informacji o śmierci pułkownika Kuklińskiego środowisko postkomunistyczne w Polsce zaczęło opluwać pamięć o człowieku, który pomógł pokonać sowieckie imperium. Spór o pułkownika przypomniał o realności linii podziału między tymi, którzy służyli ZSRR, a tymi, którzy mieli odwagę wystąpić przeciw totalitaryzmowi.
Już następnego dnia po śmierci Ryszarda Kuklińskiego "Trybuna" skomentowała śmierć pułkownika tytułem "Śmierć bez honorów". Naczelny...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta