Vademecum Rzeczpospolitej: Transport drogowy - do Unii z nową licencją. Inspekcja Transportu Drogowego: kompetencje, zadania, uprawnienia; Pytania i odpowiedzi
Suma kar pieniężnych nałożonych podczas jednej kontroli nie może przekroczyć 15 tys. zł - w odniesieniu do kontroli drogowej, oraz 30 tys. zł - w odniesieniu do kontroli w przedsiębiorstwie
Inspekcja Transportu Drogowego: kompetencje, zadania, uprawnienia Spis treści
FOT. JAKUB OSTAŁOWSKI
TOMASZ POŁEĆZASTĘPCA GENERALNEGO INSPEKTORA TRANSPORTU DROGOWEGO
Inspekcja Transportu Drogowego funkcjonuje, obok policji, w zdecydowanej większości państw europejskich. Jej zadaniem jest kontrola przestrzegania przepisów w zakresie szeroko rozumianego transportu drogowego.
Unia Europejska, liberalizując przepisy o wykonywaniu międzynarodowego transportu drogowego, uzależniając dostęp do zawodu przewoźnika wyłącznie od spełnienia kryteriów jakościowych oraz upraszczając w miarę możliwości formalności administracyjne, jednocześnie zwiększa nacisk na funkcje kontrolną i egzekucyjną organów administracyjnych w stosunku do podmiotów zaangażowanych w tę działalność.
Dyrektywy, ustawy, rozporządzeniaPrzy opracowywaniu powołującego inspekcję rozdziału 9 ustawy o transporcie drogowym (dalej: u.t.d. ) uwzględniono przepisy aktów prawnych obowiązujących w Unii, w tym m.in.:
- dyrektywę Rady nr 88/599 (dotyczącą standardowych procedur ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta