Kuszenie 'argentynką'
Kuszenie "argentynką"
Rozmowa - Co zrobić z pożyczkami udzielanymi "po argentyńsku": Należy zakazać
RYS. RAFAŁ PIEKARSKI
Ostrzegamy: nie pożyczaj pieniędzy na mieszkanie czy dom od firm, które udają banki, kusząc tanim kredytem i nie żądają przy tym wykazania zdolności kredytowej. Zazwyczaj funkcjonują w systemie argentyńskim, czyli każą klientom spłacać to, czego oni często jeszcze nie dostali. Taka działalność ma charakter kryminogenny - ogłosił w swoim raporcie Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Klientami systemów argentyńskich stają się zwykle osoby, które są bez szans na kredyt bankowy, bo nie mają stałych dochodów i stałego zatrudnienia. Tacy niewiarygodni dla banków klienci nie dostają pożyczek także w systemie argentyńskim - służą raczej do dostarczania środków do systemu.
PO CZYM ROZPOZNAĆ SYSTEM ARGENTYŃSKI
- W ofercie i umowie nie pojawia się słowo kredyt, natomiast w reklamie może wystąpić w kontekście: "Nie stać cię na kredyt - przyjdź do nas".
- Określenie system argentyński ma już złą konotację w świadomości społecznej, dlatego handlowcy pracujący dla "argentynek" tłumaczą swoim klientom, że chodzi o system konsorcjalny - co w rzeczywistości oznacza to samo. Przyznawanie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta