Giełda dla polskiej gospodarki
Giełda dla polskiej gospodarki
MACIEJ DZIERŻANOWSKI, PIOTR TAMOWICZ
Czasy, gdy giełda była prywatyzacyjnym sklepem, odchodzą w przeszłość. Pora rynek kapitałowy i giełdę zaprząc do wspierania polskiej przedsiębiorczości. Wymaga to reformatorskiej odwagi, innowacyjnego myślenia i roztropności oraz zmian organizacyjnych i regulacyjnych.
Potrzeby gospodarki oraz zagrożenia wynikające z integracji europejskiej wymagają sformułowania nowej wizji krajowego rynku kapitałowego. Konieczne jest odejście od traktowania prywatyzacji jako głównej siły napędzającej jego rozwój.
Główne znaczenie należy przypisać interesom rozwojowym firm prywatnych i tworzeniu krajowych zasobów przedsiębiorczości. Musi to oznaczać konieczność rozważenia licznych zmian regulacyjnych i organizacyjnych - w granicach wyznaczanych przez przepisy unijne. Myślenie o rynku kapitałowym musi obejmować kompleksowo różne segmenty jego części prywatnej (niepublicznej) oraz publicznej: dotychczas koncentrowano się przede wszystkim na giełdzie, co nie wystarcza. Pomoc publiczna, przejawiająca się w udziale państwa we własności, tj. giełdy i depozytu papierów wartościowych, powinna być skierowana przede wszystkim na wspieranie najsłabiej rozwiniętych segmentów rynku, które mają największe...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta