Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy gminom starczy na świadczenia rodzinne

08 marca 2004 | Prawo | RM
źródło: Nieznane

Rozmowa z Aliną Wiśniewską, dyrektor Departamentu Świadczeń Rodzinnych w Ministerstwie Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej

Czy gminom starczy na świadczenia rodzinne

Wypłatę całości zasiłków rodzinnych, dodatków i świadczeń opiekuńczych gminy przejmą dopiero 1 września 2006 r. Jednak już 1 maja 2004 r. staną się płatnikami dla większości uprawnionych. Dlaczego właśnie one? Czy zdążą na czas przygotować się (choćby organizacyjnie) do nowych zadań?

ALINA WIŚNIEWSKA: Ruszająca 1 maja reforma świadczeń rodzinnych ma na celu lepsze ich adresowanie, tak by trafiały do rodzin rzeczywiście potrzebujących pomocy. Nie sprzyja temu obecny, rozproszony system. Rozproszenie dotyczy zarówno regulacji prawnych (obecnie świadczenia na rzecz rodziny przewiduje kilka ustaw), jak i sposobu organizacji wypłat, czym teraz zajmuje się kilkanaście różnych podmiotów, nie licząc tysięcy pracodawców. Ujednolicenie rozwiązań oraz przeniesienie realizacji świadczeń do samorządów gmin pozwoli sprawnie zarządzać tym systemem. Nie bez znaczenia jest także fakt, że sprawy związane z ubieganiem się o świadczenia uprawnione rodziny (a tych w skali kraju jest około 3,5 mln) będą mogły załatwić w miejscu zamieszkania. Jestem przekonana, że w przyszłości, gdy system świadczeń rodzinnych zostanie całkowicie wdrożony przez gminy, gdy skończą się...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3171

Spis treści

Vademecum Rzeczpospolitej

Vademecum Rzeczpospolitej. Zasiłki rodzinne, dodatki i świadczenia pielęgnacyjne po nowemu (spis treści)
Vademecum Rzeczpospolitej: Zasiłki po nowemu. Wzory wniosków i zaświadczeń. (Przykład 3: Rodzina pełna z trójką dzieci, z których jedno dojeżdża do szkoły, jedno z rodziców osiąga dochody z działalności opodatkowanej w formie karty podatkowej)
Vademecum Rzeczpospolitej: Zasiłki rodzinne po nowemu. Wzory wniosków i zaświadczeń. (Przykład 2: Rodzina pełna z dwójką dzieci, z których jedno jest niepełnosprawne, a jedno z rodziców przebywa na urlopie wychowawczym)
Vademecum Rzeczpospolitej: Zasiłki rodzinne po nowemu. Wzory wniosków i zaświadczeń. (Przykład 4: Rodzina niepełna z dzieckiem niepełnosprawnym oraz z dzieckiem uczącym się w szkole wyższej)
Vademecum Rzeczpospolitej: Zasiłki rodzinne po nowemu. Wzory wniosków i zaświadczeń. (Przykład 5: Rodzina niepełna z dwójką dzieci, w której rodzic utracił prawo do zasiłku dla bezrobotnych)
Vademecum Rzeczpospolitej: Zasiłki rodzinne po nowemu. Wzory wniosków i zaświadczeń. (Przykład 6: Rodzina pełna z dwójką dzieci, w której rodzic osiąga dochody z gospodarstwa rolnego)
Vademecum Rzeczpospolitej: Zasiłki rodzinne po nowemu. Wzory wniosków i zaświadczeń. (Przykład 7: Rodzina pełna z trójką dzieci, w której rodzic nie pracuje i wychowuje dziecko niepełnosprawne)
Vademecum Rzeczpospolitej: Zasiłki rodzinne po nowemu. Wzory wniosków i zaświadczeń. (Przykład 8: Rodzina niepełna z dwójką dzieci, z których jedno jest niepełnosprawne i uczy się w szkole wyższej)
Vademecum Rzeczpospolitej: Zasiłki rodzinne po nowemu. Wzory wniosków i zaświadczeń. (Przykład 9: Rodzina pełna z dwójką dzieci, której rodzic osiąga dochody z działalności opodatkowanej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych)
Vademecum Rzeczpospolitej: Zasiłki rodzinne, dodatki i świadczenia pielęgnacyjne po nowemu. Komu i jak przyznawać
Vademecum Rzeczpospolitej: Zasiłki rodzinne, dodatki i świadczenia pielęgnacyjne po nowemu. Wzory wniosków i zaświadczeń. (Przykład 1: Rodzina pełna z dwójką dzieci, z których jedno mieszka w internacie)
Zamów abonament