Czas pracy w 2004 r.
- Poprzednie odcinki cyklu
Na pytania czytelników dotyczące czasu pracy odpowiadał prof. KRZYSZTOF RĄCZKA z Katedry Prawa Pracy na Uniwersytecie Warszawskim. Oto relacja z dyżuru:
Czy pracodawcy prowadzący obiekty turystyczne mogą korzystać z czteromiesięcznego okresu rozliczeniowego w ramach równoważnego czasu pracy?
W ramach norm równoważnych można stosować przy pracach uzależnionych od pory roku lub warunków atmosferycznych okres rozliczeniowy wydłużony najwyżej do czterech miesięcy. Jest on więc dopuszczalny u pracodawcy prowadzącego sezonowe obiekty turystyczne. Moim zdaniem także u tego, u którego taki obiekt funkcjonuje cały rok, lecz w poszczególnych sezonach występują znaczne wahania zapotrzebowania na jego usługi.
Jaki maksymalny okres rozliczeniowy można zastosować wobec recepcjonisty hotelowego zatrudnionego w równoważnym czasie pracy?
Zakładając, że chodzi o hotel czynny cały rok, wobec recepcjonisty można zastosować maksymalnie trzymiesięczny okres rozliczeniowy, jeżeli zachodzą szczególnie uzasadnione przypadki. W przeciwnym razie (gdy nie ma to uzasadnienia) obowiązuje jednomiesięczny okres rozliczeniowy. Mówi o tym art. 135 § 1 i 2 kodeksu pracy .
Czy jest dopuszczalne takie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta