Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Uługi bez granic

08 marca 2004 | Polska-Unia Europejska | KW
źródło: Nieznane

Działalność polskich firm usługowych po przystąpieniu do UE

Usługi bez granic

Swoboda świadczenia usług jest jedną z fundamentalnych zasad obowiązujących na jednolitym rynku wewnętrznym Unii Europejskiej. Odnosi się do obywateli państw członkowskich, w tym od 1 maja 2004 r. również Polaków, którzy mogą świadczyć usługi na terenie innego państwa członkowskiego bez konieczności zakładania przedsiębiorstwa, nie są również potrzebne pozwolenia na pobyt i pracę.

W ustawodawstwie unijnym wyróżnia się dwie możliwości realizowania usług. Można jedynie świadczyć usługi obywatelom innych krajów członkowskich lub założyć tam firmę usługową.

W przeciwieństwie do zakładania przedsiębiorstw swoboda świadczenia usług, z jednej strony, nie wiąże się z trwałą inwestycją w infrastrukturę, gdyż zakłada jedynie czasowy charakter usługi, z drugiej natomiast, związana jest z przekraczaniem granic wewnętrznych UE. Natomiast założenie firmy usługowej w jednym z krajów członkowskich UE oznacza trwałe włączenie się w system gospodarczy tego kraju.

Swoboda świadczenia usług

Zgodnie z art. 50 traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską TWE usługami są "świadczenia wykonywane zwykle za wynagrodzeniem w zakresie, w jakim nie są objęte postanowieniami o swobodnym przepływie towarów, kapitału i osób"....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3171

Spis treści

Vademecum Rzeczpospolitej

Vademecum Rzeczpospolitej. Zasiłki rodzinne, dodatki i świadczenia pielęgnacyjne po nowemu (spis treści)
Vademecum Rzeczpospolitej: Zasiłki po nowemu. Wzory wniosków i zaświadczeń. (Przykład 3: Rodzina pełna z trójką dzieci, z których jedno dojeżdża do szkoły, jedno z rodziców osiąga dochody z działalności opodatkowanej w formie karty podatkowej)
Vademecum Rzeczpospolitej: Zasiłki rodzinne po nowemu. Wzory wniosków i zaświadczeń. (Przykład 2: Rodzina pełna z dwójką dzieci, z których jedno jest niepełnosprawne, a jedno z rodziców przebywa na urlopie wychowawczym)
Vademecum Rzeczpospolitej: Zasiłki rodzinne po nowemu. Wzory wniosków i zaświadczeń. (Przykład 4: Rodzina niepełna z dzieckiem niepełnosprawnym oraz z dzieckiem uczącym się w szkole wyższej)
Vademecum Rzeczpospolitej: Zasiłki rodzinne po nowemu. Wzory wniosków i zaświadczeń. (Przykład 5: Rodzina niepełna z dwójką dzieci, w której rodzic utracił prawo do zasiłku dla bezrobotnych)
Vademecum Rzeczpospolitej: Zasiłki rodzinne po nowemu. Wzory wniosków i zaświadczeń. (Przykład 6: Rodzina pełna z dwójką dzieci, w której rodzic osiąga dochody z gospodarstwa rolnego)
Vademecum Rzeczpospolitej: Zasiłki rodzinne po nowemu. Wzory wniosków i zaświadczeń. (Przykład 7: Rodzina pełna z trójką dzieci, w której rodzic nie pracuje i wychowuje dziecko niepełnosprawne)
Vademecum Rzeczpospolitej: Zasiłki rodzinne po nowemu. Wzory wniosków i zaświadczeń. (Przykład 8: Rodzina niepełna z dwójką dzieci, z których jedno jest niepełnosprawne i uczy się w szkole wyższej)
Vademecum Rzeczpospolitej: Zasiłki rodzinne po nowemu. Wzory wniosków i zaświadczeń. (Przykład 9: Rodzina pełna z dwójką dzieci, której rodzic osiąga dochody z działalności opodatkowanej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych)
Vademecum Rzeczpospolitej: Zasiłki rodzinne, dodatki i świadczenia pielęgnacyjne po nowemu. Komu i jak przyznawać
Vademecum Rzeczpospolitej: Zasiłki rodzinne, dodatki i świadczenia pielęgnacyjne po nowemu. Wzory wniosków i zaświadczeń. (Przykład 1: Rodzina pełna z dwójką dzieci, z których jedno mieszka w internacie)
Zamów abonament