Rekordowe zyski nie zmniejszą bezrobocia
Rekordowe zyski nie zmniejszą bezrobocia
Ponad 14 mld zł, zarobionych przez firmy przemysłowe w ubiegłym roku, tylko w niewielkim stopniu zostanie przeznaczonych na inwestycje dające nowe miejsca pracy. Środki te pomogą przedsiębiorstwom odzyskać równowagę ekonomiczną, a więc pokryć straty i niedobory wywołane stagnacją, przyspieszyć modernizację. Ekonomiści uważają, że tempo inwestowania nie zwiększy się także bez stabilizacji politycznej i reform gospodarczych.
Dobre wyniki finansowe przedsiębiorstw w ubiegłym roku to zasługa rosnącego eksportu. Zyski osiągali przede wszystkim eksporterzy samochodów, mebli i wyrobów z drewna, maszyn i urządzeń elektrycznych, produktów chemicznych, hutniczych i spożywczych. Są to głównie firmy, które stosunkowo wcześnie zostały sprywatyzowane oraz zrestrukturyzowane i dzięki temu poprawiły swoją konkurencyjność.
Na rozwój firmy i nowe wyroby
Niewiele podmiotów planuje przeznaczenie zarobionych pieniędzy na znaczące zwiększenie skali produkcji. Częściej myślą o powiększeniu swojego udziału w rynku poprzez zakupy innych spółek ze swoich branż. Największy w kraju (ok. 17 proc. rynku) dystrybutor złomu - firma Złomrex z Poraja - który w ubiegłym roku osiągnął 20 mln zł zysku netto, dokładnie tyle samo zapłacił za przejęcie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta