Choroba nie popłaca
Choroba nie popłaca
Pracodawcy kończą wypłaty różnych nagród za wyniki pracy w ubiegłym roku, także tzw. dodatkowego wynagrodzenia rocznego dla pracowników budżetówki. Powoduje to liczne wątpliwości pracowników co do zasad obliczania tych świadczeń. Niektóre z nich chcemy wyjaśnić.
Największe problemy - jak wynika z pytań czytelników - dotyczą sposobu obliczania stażu pracy uprawniającego do nagrody rocznej lub dodatkowego wynagrodzenia oraz wpływu absencji chorobowej i nauczycielskiego urlopu na poratowanie zdrowia na prawo do świadczenia i jego wysokość. Większość wątpliwości zgłaszały osoby objęte przepisami ustawy z 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej (Dz. U. nr 160, poz. 1080 z późn. zm., dalej: ustawa; regulacje te omawialiśmy w "Rz" z 21 lutego).
Staż tylko zakładowy
Ustawa w art. 2 stanowi, że uprawniony do dodatkowego wynagrodzenia rocznego w pełnej wysokości jest pracownik, który u danego pracodawcy przepracował cały rok kalendarzowy. Pracownik o krótszym stażu pracy, który u tego pracodawcy przepracował w tym roku co najmniej 6 miesięcy, ma prawo do otrzymania dodatkowego wynagrodzenia w wysokości proporcjonalnej do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta