Bezpodstawne obawy
Bezpodstawne obawy
Dwa lata współpracy Polski i Rosji w ramach nowej Rady NATO - Rosja (NRC), półtora roku, jakie upłynęło od czasu pierwszej - po latach - wizyty ministra obrony Federacji Rosyjskiej w Polsce, zbliżający się szczyt NATO w Stambule, a także wypowiedzi przedstawicieli rosyjskiej polityki skłaniają do zastanowienia się nad istotą i szansami rozwoju polsko-rosyjskich relacji w dziedzinie wojskowej.
Jednym z pytań najczęściej kierowanych przez naszych sojuszników pod polskim adresem jest polska ocena współpracy z Rosją. Wszak jesteśmy jednym z dwóch państw obecnego NATO graniczących z Rosją, a nasze związki, tak historyczne, jak i kulturowe ze Wschodem, są najstarsze i najsilniejsze.
Niewykorzystana okazja
Z polskiego punktu widzenia, od czasu przełomu, który nastąpił w stosunkach z Federacją Rosyjską po 11 września 2001 roku, ogólna ocena jest zdecydowanie pozytywna. Udało się w tym czasie stworzyć solidne podstawy relacji między NATO a Rosją, rozpoczęto intensywne prace nad realizacją zapisów deklaracji rzymskiej z maja 2002 roku. Znacznie ożywiła się też współpraca wojskowa Rosji z Sojuszem. Polska jest tych wydarzeń aktywnym i znaczącym uczestnikiem.
Pozytywne tendencje w rozwoju wzajemnych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta