Tankowanie bez roślinnej wkładki; Ograniczenie swobody gospodarczej; Trzecie podejście, także nieudane
Tankowanie bez roślinnej wkładki
RYS. PAWEŁ GAŁKA
-
KOMENTARZ - Marny koniec biopaliw
- Ograniczenie swobody gospodarczej
- Trzecie podejście, także nieudane
- Robert Gmyrek, dyrektor biura do spraw biopaliw w PKN Orlen
- Upadek biopaliw
JOLANTA KRONER
Nie będzie biokomponentów w paliwach ciekłych. Przepisy nakładające na producentów obowiązek ich dolewania okazały się niezgodne z konstytucją. Nie można też zmuszać kierowców do tankowania takiego paliwa bez informacji o tym, ile i jakich dodano do niego składników.
Trybunał Konstytucyjny wydał 21 kwietnia wyrok w tej sprawie po rozpatrzeniu skargi rzecznika praw obywatelskich. Wyrok jest ostateczny i zacznie obowiązywać za kilka dni - z chwilą opublikowania w Dzienniku Ustaw.
Wolność i informacja
Zakwestionowana przez rzecznika ustawa o biokomponentach stosowanych w paliwach ciekłych i biopaliwach ciekłych zobowiązała producentów, w tym dystrybutorów paliw i importerów, do wprowadzenia w każdym roku do obrotu określonej ilości biokomponentów. Za niedopełnienie tego obowiązku przewidziano kary pieniężne. Przepisy nie określiły jednak górnej granicy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta