Antyliberalna utopia
Antyliberalna utopia
RYS. MIROSŁAW OWCZAREK
PAWEŁ PALIWODA
Kariera Andrzeja Leppera wyrasta ze skompromitowania się w oczach dużej części polskiej opinii publicznej strategii liberalnych reform społeczno-gospodarczych. Właśnie dlatego frazeologia jego partii w sposób obsesyjny odwołuje się do antyliberalnych resentymentów.
"Samoobrona Rzeczypospolitej Polskiej jako ruch społeczny zdecydowanie przeciwstawia się zgubnej dla kraju, antyspołecznej polityce, forsowanej nieprzerwanie już od 1989 roku przez liberałów różnej maści", głosi program tej partii. Obietnice Leppera przypominają zapowiedzi SLD z kampanii wyborczej 2001 roku. Niechęć do prawicy przeplata się w nich z sympatią do PRL, obietnice kosztownych programów społecznych z zapewnieniami o redukcji deficytu budżetowego, zapowiedzi zmniejszenia bezrobocia z zamiarem wprowadzenia nowych podatków. Czy drogą Leszka Millera Andrzej Lepper zdąża najpierw do premierostwa, a potem do samodestrukcji?
Populista, czyli kto?
Analizę wizerunku Andrzeja Leppera utrudnia termin "populizm", nadużywany i stosowany nieprecyzyjnie. "Populus" to z łaciny "lud"; "populistyczny" - odwołujący się do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta