Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kontrahent zapłaci lecz może dostać zwrot

15 lipca 2004 | Dobra firma | KR

VAT

22 proc. VAT od najmu środków transportu za granicę

Kontrahent zapłaci lecz może dostać zwrot

Od 1 maja zmieniły się zasady opodatkowania VAT usług najmu środków transportu świadczonych na rzecz zagranicznych kontrahentów. Są one teraz objęte stawką 22 proc., a nie jak dotąd - jako eksport usług - stawką zerową.

KAROL RÓŻYCKI

Przed 1 maja 2004 r. przedsiębiorcy wykonujący usługi najmu, dzierżawy (lub usługi o podobnym charakterze) środków transportu na rzecz zagranicznych kontrahentów byli w bez porównania lepszej sytuacji niż obecnie. Świadczone przez nich usługi, jako eksport usług, podlegały opodatkowaniu zerową stawką VAT. Natomiast u kontrahentów (przynajmniej tych z Unii Europejskiej) występował import usług. Usługobiorca wykazywał u siebie kwotę podatku należnego z tytułu nabycia usług, będącą jednocześnie dla niego kwotą podatku naliczonego. Zagraniczny kontrahent wychodził więc z VAT na "zero", a nasz podatnik otrzymywał zwrot podatku naliczonego.

Po 1 maja 2004 r. nie jest już tak różowo. Według przepisów nowej ustawy o VAT miejscem świadczenia takich usług jest Polska, a więc polski przedsiębiorca musi opodatkować je według stawki 22 proc. Jego kontrahent nie obniży swojego podatku należnego od wartości dodanej o VAT naliczony przez polskiego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3278

Spis treści
Zamów abonament