Fabryka czy mieszkanie
Mniejszy podatek dopiero po zmianie przeznaczenia
Fabryka czy mieszkanie?
Wyobraźmy sobie następującą sytuację: w niewykorzystywanej hali fabrycznej (np. kupionej pod przyszłą działalność) o powierzchni 2 tys. mkw. przedsiębiorca urządza sobie mieszkanie. W związku z tym w złożonej informacji na podatek od nieruchomości wykazuje całą halę jako budynek mieszkalny, który podlega opodatkowaniu według stawki maksymalnej 0,52 zł od 1 mkw. powierzchni użytkowej.
RAFAŁ DOWGIER
Gdyby budynek ten potraktować jako inny niż mieszkalny, to ponieważ jest on w posiadaniu przedsiębiorcy (a przez to w myśl ustawy o podatkach i opłatach lokalnych związany z prowadzeniem działalności gospodarczej), powinien być opodatkowany według maksymalnej stawki 17,42 zł od 1 mkw., a więc ponad 30-krotnie wyższej.
Jest to wybieg często wykorzystywany w celu zmniejszenia obciążeń podatkowych nieruchomości będących w posiadaniu przedsiębiorców. Wychodzą oni z następującego założenia: po co płacić wysoki podatek od nieruchomości dla budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, skoro można uiszczać o wiele niższą daninę według stawek dla budynków mieszkalnych. W poprawności takiego rozumowania utwierdzają ich uchwały NSA z 22 kwietnia i 1 lipca 2002 r. (FPK 17/01 i FPK 3/02), w których sąd stwierdził, że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta