Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Najczęstsze choroby i wady wzroku

30 lipca 2004 | Promocyjny | NP

Najczęstsze choroby i wady wzroku

JASKRA

Schorzenie o różnych przyczynach charakteryzujące się zwiększeniem ciśnienia śródgałkowego i zaburzeniami w krążeniu krwi w obrębie nerwu wzrokowego, co prowadzi do uszkodzenia nerwu wzrokowego. Ryzyko wystąpienia jaskry wzrasta u krótkowidzów i z wiekiem - szacuje się, że u ok. 2 proc. dorosłych powyżej 40. roku życia występuje podwyższone ciśnienie śródgałkowe, które szczególnie predysponuje do zachorowania. Jaskra często występuje u cukrzyków, u osób z zaburzeniami rozwojowymi, w następstwie zamknięcia naczyń i zapaleń (jaskra wtórna) i u dzieci (jaskra dziecięca).

W krajach wysoko rozwiniętych jaskra jest jedną z najczęstszych przyczyn ślepoty. Wszystko dlatego, że może się ona rozwijać niepostrzeżenie przez wiele lat i zostać odkryta dopiero w zaawansowanym i trudnym do leczenia stadium. Tymczasem to właśnie wczesne wykrycie jaskry pozwala na zahamowanie jej postępu. Można wtedy leczyć ją, stosując krople albo tabletki. Niestety, możliwe jest jedynie zatrzymanie choroby, wszystkie uszkodzenia są nieodwracalne. Przy zmianach bardziej zaawansowanych lekarz może wykorzystać techniki laserowe. Najczęstszymi objawami jaskry są: okresowe bóle i postępujące zaburzenia widzenia. Tylko niektóre...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3291

Spis treści

Olimpiada Letnia 2004 w Atenach

Zamów abonament