Romantyczny straceńcy
Romantyczni straceńcy
RYS. MIROSŁAW OWCZAREK
ANDRZEJ STACH
Wśród panujących w Niemczech stereotypów Polski i Polaków od dwóch stuleci figuruje obraz nieracjonalnie myślącego polskiego bojownika i rebelianta gotowego do walki na śmierć i życie za cenę wolności swego kraju i narodu nawet w sytuacji nierokującej nadziei na zwycięstwo.
Obraz ten odżył ponownie pod koniec lat 70. po protestach intelektualistów i robotników polskich. Historycy i publicyści niemieccy, nie wierząc w szansę powodzenia ich "beznadziejnej" walki z potęgą sowiecką, w celu zrozumienia i opisania tej walki chętnie szukali analogii w polskich powstaniach niepodległościowych, jak np. w roku 1830. "Polacy wywołali powstanie w roku 1830 z ową dozą braku rozsądku, która cechuje ich również obecnie. Młodzież polska powstała w heroicznym zrywie i walczyła z bezprzykładnym oddaniem. Ale Polacy dawali się równocześnie zwodzić przez obietnice pomocy ze strony innych narodów, które dla dzielnych Polaków miały w zanadrzu jedynie hymny pochwalne i najlepsze życzenia" - napisał w roku 1979 niemiecki historyk Michael Freund. Wizerunek polskiego romantyka walczącego przeciwko narzuconej władzy umocniły wydarzenia związane z powstaniem i zwycięstwem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta