(O)gród Targówka, Nie tylko w plenerze, Dla każdego coś pieszego, Do zwiedzania, Aktywny wypoczynek
- (O)gród Targówka
- Nie tylko w plenerze
- Dla każdego coś pieszego
- Do zwiedzania
- Aktywny wypoczynek
(O)gród Targówka
Wczesnośredniowieczne grodzisko z początku X wieku i jedna z siedmiu istniejących w Warszawie ścieżek przyrodniczo-edukacyjnych. Tuż obok rozległe, sztucznie utworzone stawy o łącznej powierzchni powyżej pół hektara. Wszystko to można znaleźć w parku i Lasku Bródnowskim. Odległość między tymi miejscami można pokonać w trakcie zaledwie półgodzinnego spaceru.
Oba tereny zielone zajmują ponad 160 hektarów. W większym z nich - Lasku Bródnowskim - odtworzony został wał ziemny średniowiecznej osady "Grodzisko" Bródno Stare. Rozwinięty na wydmie z trzech stron otoczonej bagnami wraz z zespołem osad podgrodowych od 1965 roku jest wpisany do rejestru zabytków jako dobro kultury, które podlega ścisłej ochronie konserwatorskiej.
- W majdanie, czyli we wnętrzu grodu w 1950 roku podczas prac archeologicznych znaleziono m.in. drewnianą skrzynię z ziarnami prosa i żyta - czytamy na jeden z tablic informacyjnych. Od dwóch lat nie tylko "Grodzisko", lecz również informacje o występujących tam gatunkach roślin i zwierząt to stały element ścieżki edukacyjnej - "Nauka poszła w las"....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta