Kto podpisuje za kontrahenta
Kto podpisuje za kontrahenta
Rys. Rafał Piekarski
Dłużnicy wykorzystują różne powody, by uzasadnić odmowę zapłaty za towar lub usługę. Jednym z najczęściej podnoszonych przez nich zarzutów jest to, że osoba, która zawarła umowę w ich imieniu, nie miała należytego do tego umocowania.
RAFAŁ MROCZKOWSKI
- Oznaczenie reprezentacji
- Podstawowe zasady składania i przyjmowania oświadczeń woli
- Bez umocowania
Takie działania dłużnika znacznie wydłużają postępowanie sądowe i znacząco podnoszą jego koszty. Jeśli na dodatek sąd uwzględni zarzut dłużnika, wówczas wierzyciel musi się liczyć z oddaleniem pozwu o zapłatę na swój koszt. Pomimo że wydał towar lub wykonał usługę.
W takim wypadku wierzycielowi przysługuje roszczenie o zwrot sprzedanego towaru lub zużytego przy wykonaniu usługi materiału oraz o naprawienie szkody. Z roszczeniem tym może wystąpić w stosunku do rzekomego reprezentanta. Jeśli idzie o naprawienie szkody, to prawo do żądania odszkodowania z reguły ograniczone jest do tzw. interesu ujemnego, a więc szkody poniesionej na skutek zawarcia bezskutecznej umowy (np. koszty transakcyjne). Do tego jednak jest konieczne wytoczenie przez wierzyciela kolejnego powództwa i ponoszenie dalszych kosztów i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta