Pensje coraz bardziej zróżnicowane
Pensje coraz bardziej zróżnicowane
W polskim społeczeństwie powszechne jest przekonanie, że w naszym kraju zbyt duże są różnice między bogatymi i biednymi (uważa tak aż 93 procent Polaków) oraz różnice zarobków (89 procent). Według wiceprezesa Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową Bohdana Wyżnikiewicza rozwarstwienie płacowe szybciej zwiększało się w okresach rządów koalicji z udziałem SLD.
FOT. JAKUB OSTAŁOWSKI
Wykresy:
Relacja przeciętnych wynagrodzeń 10 proc. najlepiej i najgorzej zarabiających
Stosunek średnich dochodów 20 proc. najzamożniejszych i 20 proc. najuboższych
Choć tempo wzrostu gospodarczego jest w Polsce ostatnio szybkie, nie powoduje to zwiększenia zatrudnienia. Nie prowadzi też do podwyżek płac na dużą skalę. Może to oznaczać utrwalenie się tendencji z poprzednich lat, gdy wynagrodzenia najlepiej uposażonych rosły znacznie szybciej niż pracowników opłacanych gorzej. A także - do dalszego zróżnicowania dochodów.
Zróżnicowanie to zaczęło się wyraźnie zwiększać po 1989 r. Wprawdzie i przedtem nie było pod tym względem "urawniłowki", ale różnice dochodowe - często nawet znaczne - były w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta