Korekta u sprzedawcy, czy podatek u nabywcy?
Prawidłowe udokumentowanie udzielenia premii pieniężnej budziło wątpliwości organów podatkowych jeszcze za czasów obowiązywania starych przepisów o VAT. Wydawało się, że uchwalenie nowej ustawy i dostosowanie polskich regulacji do wzorców unijnych te wątpliwości wyeliminuje. Stało się jednak inaczej.
Pod rządami starej ustawy o VAT podatnicy zastanawiali się, czy premia pieniężna nie podlega VAT i w konsekwencji może być dokumentowana notą księgową, czy też jako faktyczny rabat powinna być dokumentowana fakturą korygującą.
Od 1 maja 2004 r. do wyboru jest więcej możliwości. Problem nie sprowadza się już tylko do odpowiedzi: rabat czy czynność niepodlegająca VAT. Podatnicy muszą rozważyć trzecią możliwą do zastosowania opcję, tj. zakwalifikowanie premii pieniężnej jako usługi. Do dziś minister finansów nie zajął w tej sprawie stanowiska, które mogłoby być uznane za urzędową interpretację przepisów. W...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta