Produkcja w Polsce, zyski za granicą
Firmy z kapitałem zagranicznym działające w Polsce stosują z reguły dwie metody unikania podatków: manipulując tzw. cenami transferowymi lub zawyżając koszty działalności firmy. Przerzucają w ten sposób zyski do spółek matek mających siedzibę za granicą. Dzięki temu nie płacą w Polsce podatków, jakie powinny zapłacić, gdyby nie stosowały niedozwolonych metod.
Wysokość cen transferowych, stosowanych przy sprzedaży wyrobów (czy półproduktów np. w hutnictwie), pomiędzy fabrykami w różnych krajach, a należącymi do jednej firmy zagranicznej, zależy wyłącznie od decyzji podejmowanych przez zarządy owych firm. Ceny te powinny być ustalane według znanych zasad (np., że cena transferowa nie powinna być wyższa od najniższej ceny rynkowej na rynku zewnętrznym). Powinny być, ale często nie są.
Zagraniczne firmy często też zaniżają ceny wyrobów eksportowanych z Polski, a zawyżają ceny importowanych materiałów i komponentów. Stosują też wygórowane opłaty za korzystanie z licencji, znaków...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta