EKSPORT, LICENCJE I NIEODPŁATNE PRZEKAZANIA
Firma z Ukrainy eksportuje towary do Niemiec (meble ogrodowe). Przywozi je do Polski, gdzie są poddawane procesowi impregnacji (przez polskiego usługodawcę) i stąd w ciągu 30 dni wyjeżdżają do Niemiec. Czy jest to dla polskiej firmy eksport usług opodatkowany stawką 0 proc.? Jakie dokumenty trzeba posiadać, by móc skorzystać z zerowej stawki? Jak powinna wyglądać faktura?
Ustawa o VAT nie operuje już terminem eksportu usług, przewiduje jednak sytuacje, w których usługi uszlachetniania towarów wykonane przez polskiego usługodawcę podlegają stawce 0 proc. VAT. Niestety, tę preferencyjną stawkę można zastosować wyłącznie do usług uszlachetniania towarów, które następnie zostaną wywiezione poza terytorium Wspólnoty. Warunek ten nie jest spełniony, gdy towary są wywożone do Niemiec. Jednak nie musi to oznaczać, że usługi wykonane przez polską firmę będą opodatkowane polskim VAT według stawki 22 proc. Przepisy ustawy o VAT przewidują co prawda, że usługi na ruchomym majątku rzeczowym uznaje się za świadczone i opodatkowane w miejscu, gdzie są faktycznie świadczone. Wskazują więc, że co do zasady powinny podlegać opodatkowaniu w Polsce, według podstawowej 22-proc. stawki VAT. Jednak wyjątek dotyczy usług wykonanych przez polską firmę na rzecz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta