Kompozytor atrakcyjny dla kolekcjonerów
Hanna Wróblewska-Straus: Oczekiwałam, że to nastąpi prędzej czy później, ale takich zdarzeń nie da się dokładnie przewidzieć. Dzięki dobrym kontaktom z domem Sotheby's w Londynie otrzymałam informację odpowiednio wcześnie. Wiem, kto był właścicielem autografu oraz co ma jeszcze w swojej kolekcji i może wystawić na innej aukcji. Chodzi o album baronowej d'Este z autografem Impromptu cis-moll op. 66 Chopina. Był jakiś czas temu do kupienia w Paryżu, pochodzi ze zbiorów Artura Rubinsteina. Starałam się wówczas o pieniądze, ale miałam tylko tydzień na ich zdobycie. Nabył go więc Matthew Malerich, właściciel Etiudy cis-moll. Natomiast obecnie zaskoczyła mnie ogromnie wygórowana cena za ten autograf. Gdy wystawiono go na aukcji w Berlinie w 1997 r., a chcieliśmy go wówczas kupić, była ona wielokrotnie niższa. Niedobrze, gdy Polska nie wykorzystuje szans zakupu pamiątek po Chopinie, bo ceny nieustannie rosną.
Chopin jest atrakcyjny dla kolekcjonerów?Tak, rzeczy z nim związane są na aukcjach stosunkowo rzadko, częściej można trafić na przykład na autograf Mozarta. Nie mamy oczywiście możliwości nabycia wszystkiego, musimy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta