Lepiej mieć instrument w ręku
O upłynnieniu kursu złotego raz jeszcze
Lepiej mieć instrument w ręku
W artykule "Upłynnienie kursu złotego niebezpieczne i przedwczesne" ("Rzeczpospolita" z 19. 04. ) przedstawiłem tezę, że zmiana metody ustalania kursu złotego, a w konsekwencji rewaluacja może spowodować niebezpieczne dla naszej gospodarki pogorszenie warunków eksportu oraz zmniejszenie zainteresowania cudzodziemców niezwykle korzystnymi dla nas zakupami detalicznymi w Polsce.
Pan Ryszard Kokoszczyński, dyrektor Departamentu Analiz i Badań w NBP, który podjął polemikę z moim artykułem ("Rzeczpospolita" z 24. 04. ) nie przedstawił argumentacji podważającej moje opinie, lecz starał się je zdezawuować twierdząc, że po pierwsze -- zniekształcam motyw uzasadniający zmianę zasad kursowych, po drugie -- źle rozumiem proponowane zmiany i po trzecie -- posługuję się nieadekwatnymi danymi.
Według p. dyrektora, proponowaną zmianę mechanizmu kursowego przedstawiłem jako reakcję na bieżącą sytuację gospodarczą, podczas gdy jest to "kolejny krok...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta