Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Granice wolności

05 maja 1995 | Gazeta | MA

Granice wolności

Marek Antoni Nowicki

Pytanie, jak daleko może posunąć się dziennikarz krytykując polityka i kiedy można dziennikarza za to ukarać, pojawia się od czasu do czasu na wokandzie Europejskiej Komisji i Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.

Przy odpowiedzi na nie, z uwzględnieniem standardów Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, nie można pominąć wyroku w sprawie Lingens przeciwko Austrii z 8 lipca 1986 roku.

W październiku 1975 roku, cztery dni po wyborach, Simon Wiesenthal, szef Żydowskiego Centrum Dokumentacji, oskarżył Friedricha Petera, przewodniczącego Austriackiej Partii Liberalnej, o to, że służył podczas II wojny światowej w brygadzie SS, która brała udział w masakrach ludności w Rosji. Peter potwierdził, że był w tej jednostce, nie brał jednak udziału w zbrodniach. Wiesenthal wcale go zresztą o to nie oskarżał. Następnego dnia zadano w związku z tym w telewizji kilka pytań Brunonowi Kreiskiemu,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 472

Spis treści
Zamów abonament