JAK ODWOŁYWAĆ SIĘ OD DECYZJI LEKARZ ORZECZNIKA ZUS
Wprowadziła to ustawa z 20 kwietnia 2004 r. o nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. nr 121, poz. 1264) i wydane z jej upoważnienia rozporządzenie ministra polityki społecznej z 14 grudnia 2004 r., opublikowane w Dz. U. nr 273, poz. 2711.
Na podstawie tych przepisów od 1 stycznia bieżącego roku zaczęły w ZUS działać komisje lekarskie będące instancjami odwoławczymi od decyzji lekarzy orzeczników. Osoba, która uzyskała takie orzeczenie, może w ciągu 14 dni od jego otrzymania wnieść sprzeciw do komisji lekarskiej za pośrednictwem właściwej placówki ZUS. Również prezes Zakładu może, w terminie 14 dni od daty wydania orzeczenia, zgłosić zarzut wadliwości tego orzeczenia i przekazać sprawę do ponownego rozpatrzenia przez komisję lekarską.
Tym samym ukształtował się nowy tryb ubiegania się o orzeczenie niezdolności do pracy, mający trzy zasadnicze etapy.
Pierwszy - osoba zainteresowana uzyskaniem orzeczenia o niezdolności do pracy składa wniosek o przyznanie renty na druku ZUS Rp1 (sposób wypełnienia takiego wniosku omawialiśmy w "Rz" z 17 września i 3...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta