Który sąd polubowny i jaka procedura
W toku prac nad zmianami procedury cywilnej zrezygnowano z kompleksowej modyfikacji dotychczasowego modelu sądownictwa polubownego, poprzestając na legislacyjnych korektach istniejących unormowań. Poza nowym art. 711 § 1 k.p.c. przewidującym możliwość powołania sądu drugiej instancji nie można ich zaliczyć do przełomowych.
Przełamanie jednoinstancyjnościPrzed nowelizacją art. 711 k.p.c. stanowił, że od wyroku sądu polubownego nie przysługuje odwołanie. Interpretacja tego przepisu nie była jednak w doktrynie jednolita ze względu na brak precyzyjnego wskazania, jak należy rozumieć użyte w tym przepisie pojęcie "odwołania". Przyjmowano, że brak możliwości odwołania oznacza jedynie wyłączenie możliwości wniesienia środków zaskarżenia w toku instancji w postępowaniu przed sądami państwowymi, natomiast ilość instancji postępowania przed sądami polubownymi uzależniona jest wyłącznie od woli stron wyrażonej w zapisie na sąd polubowny, przeważały jednak głosy interpretujące tę normę jako bezwzględny zakaz odwoływania się od...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta