Strategia wyjścia
Strategia wyjścia to coraz popularniejszy termin w kręgach politologów, strategów i analityków zajmujących się kryzysem irackim. Niewątpliwie taka strategia jest konieczna. Dla nas naturalnie szczególnie interesujące jest pytanie o polską strategię wyjścia.
Zgodzimy się jednak chyba wszyscy z tym, że nie można mówić o polskiej strategii wyjścia, abstrahując od strategii międzynarodowej. W tej zaś odrzucić należy, jako nieodpowiedzialne, wszelkie szybkie i bezwarunkowe wychodzenie sił międzynarodowych z Iraku. Ustalanie jedynie dat końcowych nie ma żadnego sensu. Kalendarz nie jest najlepszym instrumentem planowania strategicznego.
Trzy wariantyMiędzynarodowa strategia wyjścia z Iraku zależy oczywiście od prognozy rozwoju sytuacji. Tę zaś określają dwa rodzaje czynników. Zewnętrzny - czyli postawa społeczności międzynarodowej wobec Iraku, oraz wewnętrzny - czyli postawa samych Irakijczyków. Kluczowa moim zdaniem jest wola społeczności międzynarodowej. Z tego punktu widzenia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta