Dotacje, refaktury i transakcje z zagranicą
Część wynagrodzenia osób niepełnosprawnych, zatrudnionych przez zakład pracy chronionej, finansowana jest przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz budżet państwa. Czy zakład powinien wliczyć takie dofinansowanie do podstawy opodatkowania VAT?
Dofinansowanie otrzymywane w związku z zatrudnianiem osób niepełnosprawnych nie powinno być wliczane do obrotu, o którym mowa w art. 29 ust. 1 ustawy o VAT. Przepis ten dotyczy bowiem wyłącznie dotacji, subwencji i dopłat o podobnym charakterze związanych z dostawą lub świadczeniem usług.
Przy tej okazji należy jednak pamiętać o art. 90 ust. 7 ustawy o VAT. Stwierdza on, że kwota otrzymanych subwencji (dotacji) innych niż określone w art. 29 ust. 1 wliczana jest do obrotu uzyskanego z czynności, w stosunku do których podatnikowi nie przysługiwało prawo do obniżenia VAT należnego. Podatnik, który wykonuje czynności zwolnione i opodatkowane VAT i nie jest w stanie przyporządkować VAT naliczonego osobno do czynności opodatkowanych, a osobno do zwolnionych, musi rozliczać się proporcjonalnie (art. 90 ust. 2). W takim wypadku kwota dofinansowania zwiększa mianownik obliczanej przez niego proporcji.
"Subleasing" samochodu osobowegoW kwietniu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta