Jak księgować uproszczone zaliczki
Rzutuje to również na sposób ujęcia podatku w księgach rachunkowych.
- Spółka z o.o. w tym roku pierwszy raz korzysta z uproszczonej, ryczałtowej metody odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych. Mamy jednak wątpliwości, jak księgować podatek wynikający z ustalenia rzeczywistego dochodu podatkowego oraz zaliczkę faktycznie odprowadzaną do urzędu skarbowego w wysokości 1/12 podatku za 2003 r.? - pyta czytelnik DF.
Czytelnik, jak wynika z pytania, stosuje uproszczoną wpłatę zaliczek i nie składa deklaracji CIT-2 od początku tego roku. Wpłaca zaliczki w wysokości 1/12 podatku należnego wykazanego w deklaracji CIT-8 za rok 2003. Pierwszej wpłaty dokonał w lutym (była to zaliczka za styczeń).
Zaliczkę za grudzień uiści do 20 grudnia wraz z zaliczką za listopad (czyli w grudniu wpłaci równowartość 2/12 podatku należnego wykazanego w deklaracji CIT-8 za 2003 r.).
Księgowania w trakcie rokuJeżeli osoba prawna stosująca uproszczoną formę wpłacania zaliczek nie sporządza w ciągu roku obrotowego śródrocznych sprawozdań finansowych, to wówczas nie ma potrzeby comiesięcznego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta