Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Lęki emerytalne

24 maja 1995 | Gazeta | JK

Lęki emerytalne

Rozmowa z Lesławem Nawackim, wiceministrem pracy i polityki socjalnej

Do niedawna domagający się reformy systemu emerytalno-rentowego byli przeświadczeni, że przyniesie ona podwyżkę świadczeń. Dziś wiadomo, że to nie będzie podwyżka. Perspektywa zmian budzi społeczne lęki, szczególnie w środowisku emerytów i rencistów. Czy są uzasadnione?

Nie, emeryci nie powinni bać się reformy, ponieważ jej program zakłada zachowanie realnej wartości świadczeń. Ten rząd nie chce proponować rozwiązań, które niosłyby z sobą ograniczenie socjalnych gwarancji państwa. Dlatego nie będzie skokowych zmian w systemie ubezpieczeń społecznych, lecz model docelowy zamierzamy osiągnąć drogą ewolucyjnych procesów. Z tą myślą formułowaliśmy wszystkie ważniejsze konstrukcje nowego systemu.

Ale to nie spełni oczekiwań, że reforma odciąży budżet państwa od dotowania ubezpieczeń społecznych.

Od tej reformy oczekuje się efektów zgoła sprzecznych ze sobą. Pracodawcy chcieliby natychmiastowego obniżenia składki, gdyż koszty pracy są zbyt wysokie, świadczeniobiorcy podwyżek świadczeń, a budżet oszczędności. Tymczasem reforma nie może wszystkich tych postulatów spełnić szybko.

Program reformy, uwzględniając obecne realia społeczno-gospodarcze, zakłada w pierwszej kolejności zahamowanie obecnej dynamiki wzrostu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 487

Spis treści
Zamów abonament