Groźby i szanse ze Wschodu
Polska -- Rosja: interesy wzajemne i sprzeczne
Groźby i szanse ze Wschodu
Kazimierz Dziewanowski
Od pewnego czasu toczy się w naszym kraju żywa debata nad polityką zagraniczną. Intensywność tej debaty, jej zasięg i waga wynikają ze znaczenia, jakie polityka zagraniczna ma dla kraju o naszej historii i w naszym położeniu geopolitycznym. Nie jest ona dla nas -- jak dla wielu innych krajów -- wyłącznie jednym z elementów najbliższej kampanii wyborczej, lecz zagadnieniem podstawowym, można powiedzieć: sprawą życia i śmierci.
Polityka w sercu Europy
Pierwszym powodem są problemy bezpieczeństwa kraju. Jak świadczą o tym sondaże opinii publicznej, większość społeczeństwa polskiego zdaje sobie w pełni sprawę, że Polska -- pragnąc uwolnić się od niebezpieczeństw, jakie wynikały w historii z naszego położenia geograficznego -- musi znaleźć oparcie w stowarzyszeniu europejskich krajów demokratycznych i w jego instytucjach obronnych. Jest to jedyna droga gwarantująca, że nieszczęścia, jakie były udziałem Polski w wieku osiemnastym, dziewiętnastym, a zwłaszcza po roku 1939, nigdy się już nie powtórzą.
Drugim powodem jest to, że region, w którym żyjemy -- Europa Środkowowschodnia, był zawsze obszarem, októry toczyła się zaciekła rywalizacja między wielkimi mocarstwami. Stał się on miejscem wybuchu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta