Wzrost popytu wyhamowany
Koniunktura eksporterów - badania Instytutu Koniunktur i Cen
Wzrost popytu wyhamowany
W warunkach osłabienia koniunktur przedsiębiorstwa eksportujące radzą sobie lepiej niż firmy produkujące wyłączne na potrzeby rynku wewnętrznego. Świadczą o tym wyniki z IV kwartału ubiegłego roku, kiedy to przewaga eksporterów nad nieeksporterami uległa dalszemu zwiększeniu, jednak przy wyraźnym pogorszeniu sytuacji w obu grupach przedsiębiorstw. Wniosek taki wynika z zakończonego niedawno w Instytucie Koniunktur i Cen Handlu Zagranicznego kolejnego etapu badań kondycji ekonomicznej eksporterów zprzemysłu przetwórczego na tle nieeksporterów z tego sektora. Prowadzona metodą testu koniunkturalnego analiza obejmuje około 1400 przedsiębiorstw eksportujących i około 800 nieeksporterów.
Nie utrzymała się obserwowana w poprzednich trzech kwartałach tendencja wzrostu wskaźników popytu. Wskaźniki te stanowią saldo udziału procentowego odpowiedzi badanych przedsiębiorstw, wskazujących na wzrost bądź spadek popytu zagranicznego i łącznego na wytwarzane przez nie produkty. W grupie eksporterów wskaźnik popytu łącznego obniżył się bardziej niż wskaźnik popytu zagranicznego. W porównaniu z III kwartałem spadek wyniósł, odpowiednio, 5, 1 pkt. proc. i 1, 5 pkt. proc. Pogorszene ogólnej sytuacji popytowej było więc spowodowane przede...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta