Kto winien niestabilności rynków
Sprzeczne opinie banków komercyjnych i centralnych
Kto winien niestabilności rynków
Z tym, że wstrząsy na rynkach finansowych były i będą zawsze, zgadzają się wszyscy. O ile jednak prezesi dwóch największych banków szwajcarskich: Crédit Suisse -- Josef Ackermann, i Union Bank of Switzerland -- Robert Studer, winą za taki stan są gotowi obciążyć przede wszystkim nieodpowiedzialnych polityków, otyle, zdaniem prezesa Banku Rozliczeń Międzynarodowych i Europejskiego Instytutu Monetarnego, Alexandre Lamfalussy'ego, jest to także związane z zachowaniem instytucji finansowych w ostatnich kilkunastu latach.
Robert Studer twierdzi, że obarczanie banków wyłączną winą za wstrząsy na rynkach finansowych jest niesprawiedliwe. Są one bowiem wywoływane przez dwa rodzaje czynników, tzn. nieodpowiedzialnym zachowaniem niektórych instytucji finansowych (czego dobitnym przykładem był brytyjski Barings) i działalnością polityków. Kryzysy spowodowane błędną strategią obraną przez władze są jednak znacznie bardziej szkodliwe, gdyż ich skutki są odczuwane...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta