Z lokatorskiego na swoje
Lokatorskim mieszkaniem nie można tak swobodnie dysponować, jak własnościowym lub na pełną własność. Przepisy nie pozwalają ani na jego sprzedaż, ani dziedziczenie (dziedziczy się tylko wkład mieszkaniowy). Z tego powodu wielu członków spółdzielni decyduje się przekształcić posiadane prawo w mocniejsze, czyli po prostu wykupić.
Nowelizacja ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych zmienia zasady przekształcania lokatorskich praw do lokalu we własnościowe oraz we własność. W obu przypadkach będą one wynikały tylko z ustawy. Procedura nie będzie w całości taka sama. Jej początek będzie identyczny, rozbieżności pojawiają się później.
Członek spółdzielni zainteresowany wykupem musi złożyć wniosek do spółdzielni w tej sprawie i wskazać, który chce rodzaj prawa. I tu zaczynają się różnice.
Jak na własnośćPo złożeniu wniosku przez spółdzielcę spółdzielnia musi zorientować się, czy jest on pierwszy w budynku, w którym mieszka. Jeśli tak, to od dnia złożenia wniosku zaczyna biec termin, w czasie którego spółdzielnia musi przygotować się do przekształcenia. Ma na to aż 24 miesiące. Gdyby ktoś wcześniej złożył wniosek o nabycie własności lokalu,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta