Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Różne rodzaje prowokacji

13 czerwca 2005 | Prawo | LG
źródło: Nieznane

ROZWAŻANIA Nakłanianie do przestępstwa jest nielegalne i karalne Różne rodzaje prowokacji Prowokacja policyjna ma zmierzać do sprawdzenia uzyskanych wcześniej wiarygodnych informacji o przestępstwie oraz ustalenia sprawców i uzyskania dowodów Lech Gardocki, I prezes Sądu Najwyższego

Prowokacja jest jedną z metod stosowanych w zwalczaniu przestępczości, ale występuje też w różnych sytuacjach życia codziennego. W języku potocznym słowa "prowokacja", "sprowokować" oznaczają na ogół sytuację, w której ktoś swoim zachowaniem (z reguły wyzywającym, obraźliwym lub drażniącym) świadomie bądź nieświadomie wywołuje negatywną reakcję innej osoby. Na przykład obrzuca inną osobę obelgami i w ten sposób powoduje jej agresję fizyczną.

O tego rodzaju prowokacji wspomina art. 217 § 2 kodeksu karnego, który to przepis pozwala sądowi odstąpić od wymierzenia kary sprawcy naruszenia nietykalności innej osoby, jeśli to naruszenie nietykalności "wywołało wyzywające zachowanie się pokrzywdzonego".

Formuła ta obliczona jest na przypadki stosunkowo niegroźne. Ale w orzecznictwie sądowym i w nauce prawa karnego rozważa się też sytuacje, gdy chodzi o odpowiedzialność za skutki dużo bardziej poważne. Trudny problem prawny powstaje, gdy sprowokowany...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3557

Spis treści
Zamów abonament