Interes prawny - komu potrzebny jest ten kłopot
Prawo zamówień publicznych w zakresie nieuregulowanym ustawą odsyła do odpowiedniego stosowania przepisów prawa cywilnego. Daje to podstawę do nadania terminowi "interes prawny" cywilnoprawnego znaczenia. Interes prawny oznacza potrzebę ochrony określonego dobra przed naruszeniem w razie zagrożenia lub też przywrócenia stanu rzeczy sprzed naruszenia, przy czym w jednym i drugim wypadku chodzi o ochronę sfery prawnej, a nie faktycznej. Tak ogólnie rozumiany interes prawny na gruncie prawa zamówień publicznych doznaje istotnego ograniczenia. Chodzi bowiem nie o jakikolwiek interes prawny - majątkowy lub niemajątkowy - ale o interes w uzyskaniu zamówienia publicznego.
Brak przesłankiOgraniczenie to nadaje omawianemu pojęciu charakter bardziej faktyczny niż prawny. Odwoływanie się przy tym do cywilistyki, chociaż jest zabiegiem uzasadnionym, to jednak z praktycznego punktu widzenia nieprzydatnym. Naruszenie bowiem przepisów ustawy przez zamawiającego godzi w interes faktyczny, majątkowy, ekonomiczny wykonawcy.
Do czasu złożenia oferty przez wykonawcę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta