Pomagać Afryce, ale inaczej
Brytyjski kanclerz skarbu Gordon Brown odniósł wielki sukces. Ministrowie finansów grupy najbardziej uprzemysłowionych państw świata (G8) zgodzili się w sobotę na darowanie długów zaciągniętych przez najuboższe kraje wobec Banku Światowego, Międzynarodowego Funduszu Walutowego i innych międzynarodowych instytucji. Chodzi o 18 państw - 14 w Afryce i 4 w Ameryce Łacińskiej. Brytyjczykom zależy, by ich program, obejmujący też zwiększenie pomocy finansowej i stworzenie nowych międzynarodowych mechanizmów jej finansowania, był jednym z sukcesów lipcowego szczytu G8, którego będą gospodarzami. Pod presją lewego skrzydła własnej partii i Browna premier Tony Blair uczynił z pomocy dla Afryki jeden z priorytetów swej polityki zagranicznej.
Pod presją Brytyjczyków w zeszłym miesiącu Unia Europejska zapowiedziała zwiększenie pomocy dla ubogich krajów do 0,7 proc. PKB do roku 2015. Podobną deklarację złożyła Japonia. Natomiast prezydent George W. Bush ograniczył się do zapewnienia, że zatwierdzone przez Kongres ponad 600 mln...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta