Uczta barokowa
Poznańska wystawa śląskiej i lwowskiej rzeźby XVIII-wiecznej
Uczta barokowa
Do Poznania zwieziono prawdziwe cuda: złote anioły o wielkich skrzydłach, grające na instrumentach putta, figury świętych, zakonników, postacie kardynałów, przedstawienia Madonny i Chrystusa. Pochodzą ze Śląska oraz Lwowa i jego okolic. Są drewniane, wyrzeźbione dla tamtejszych kościołów i klasztorów w XVIII wieku. Wszystkie są w ruchu, porwane w takt jakiejś tajemniczej muzyki, roztańczone. Mienią się złotem lub pomalowane na biało przypominają alabaster. Są delikatne lub potężne i pełne powagi. Wszystkie zupełnie nie z tego świata.
W specyficznej atmosferze śląskich klasztorów cysterskich i augustiańskich, przepełnionej pietyzmem i mistyczną religijnością, wyrósł tzw. nurt ekspresyjny. Nastroje charakterystyczne dla tych zgromadzeń pojawiły się na skutek rozwijających się wśród protestanckiej ludności Dolnego Śląska idei kontrreformacji. Konflikt pomiędzy katolikami a protestantami przeniósł się wówczas z płaszczyzny politycznej na pole...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta