Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Prosto ze Strasburga

14 czerwca 1993 | Prawo | MA

Prosto ze Strasburga

O religii, opieszałości sądu, reakcji na terroryzm

Grek Kokkinakis i jego żona należą do Świadków Jehowy. Pewnego dnia zadzwonili do mieszkania pani Kyriakaki, chrześcijanki obrządku wschodniego. Domagali się, aby ich w puściła. Po w ejściu do mieszkania rozpoczęli z nią dyskusję starając się przekonać do zmiany w iary i przyłączenia się do Świadków Jehowy. Czytali jej fragmenty książek religijnych, podarowali kilka z nich. Mąż pani Kyriakaki widząc to zadzwonił po policję, która zatrzymała, a następnie aresztowała małżeństwo Kokkinakis. Zostali oni potem oskarżeni o nawracanie na inną religię, co jest w Grecji karalne. Sąd skazał ich na kary po 4 miesiące w ięzienia i grzywnę. Sąd apelacyjny uniewinnił panią Kokkinakis, potwierdził natomiast w inę jej męża, łagodząc nieco karę. W sądzie kasacyjnym nic już nie wskórali.

Europejska Komisja Praw Człowieka w yraziła opinię, iż nastąpiło naruszenie art. 9 Konwencji (wolność myśli, sumienia i wyznania) .

Trybunał pokreślił, iż wolność myśli, sumienia i wyznania stanowi jedną z podstaw "demokratycznego społeczeństwa" w rozumieniu Konwencji. Jest niezwykle w ażna dla tożsamości w ierzących i ich poglądów na życie. Artykuł 9 Konwencji ma również duże znaczenie dla ateistów, agnostyków, sceptyków i osób religijnie obojętnych.

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 59

Spis treści
Zamów abonament