Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pustka w tunelu

23 lipca 2005 | Plus Minus | SS
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

STADION DZIESIĘCIOLECIA MA 50 LAT Pustka w tunelu Przez pół wieku był miejscem największych widowisk sportowych, muzycznych i religijnych. Wyścigów, rozgrywek, dożynek, koncertów. Świadkiem wielkich wydarzeń narodowych i haniebnych manifestacji politycznych. Gromadził cała Polskę. Dziś, opanowany przez handlarzy, dogorywa. Obchody 25-lecia PRL, 1969 r. (c) JAN ROZMARYNOWSKI/FORUM Stanisław Szozda na finiszu jednego z etapów Wyścigu Pokoju, 1973 r. (c) JAN ROZMARYNOWSKI/FORUM Msza święta z udziałem papieża, 1983 r. (c) JANUSZ FILA/FORUM Trybuny na 77 tysięcy widzów - stan obecny (c) PIOTR NOWAK Włodzimierz Lubański w meczu z Bułgarią, 1972 r. (c) JAN ROZMARYNOWSKI/FORUM Samospalenie Ryszarda Siwca, 1968 r. (c) LESZEK ŁOŻYŃSKI

Decyzję o zbudowaniu w Warszawie "stadionu sportowego" podjęło prezydium rządu 2 sierpnia 1954. Miał stanąć na wysypisku gruzu, między Wisłą a ulicą Zieleniecką. Zamierzano oddać go do użytku w drugiej połowie następnego roku. Ale 17 sierpnia odbyło się w Pekinie zebranie rady Światowej Federacji Młodzieży Demokratycznej, podczas którego przyjęto propozycję Związku Młodzieży Polskiej zorganizowania w Warszawie V Festiwalu Młodzieży i Studentów. Miał się odbyć podczas wakacyjnych miesięcy roku 1955, a ponieważ bez stadionu na ponad 70 tysięcy widzów byłoby to niemożliwe, czas budowy musiał zostać skrócony.

Na radziecką modłę

Tak...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3592

Spis treści
Zamów abonament