Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Prawo i odpowiedzialność

23 lipca 2005 | Ekonomia | BW
źródło: Nieznane

Prawo i odpowiedzialność Ustrój demokratyczny panuje u nas zaledwie od kilkunastu lat i robi się dużo, by Polska była państwem prawa.

Jest wiele dowodów pokazujących, że rzeczywiście budowane jest państwo prawa, co w uproszczeniu należy rozumieć jako stawianie racji prawnych ponad wszystkimi innymi. Stosowanie takiej zasady ma jednak sens tylko wtedy, kiedy jakość ustanowionego prawa nie narusza innych ważnych wartości społecznych. Chodzi mi przede wszystkim o bezpieczeństwo ekonomiczne i warunki dla rozwoju gospodarczego.

Problem powstaje w chwili tworzenia prawa, kiedy to brak wiedzy ekonomicznej w połączeniu z brakiem wyobraźni może poczynić szkody gospodarcze. Największe zagrożenie pojawia się przy ustawach powstających pod wpływem emocji lub przy populistycznych motywach tworzenia prawa.

Przykładem takiej sytuacji z ostatniego okresu jest ustawa, której celem, według intencji jej pomysłodawców, ma być ochrona najbiedniejszej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3592

Spis treści
Zamów abonament