Zbić z tropu
Conundrum - to dźwięczne słówko spopularyzował na początku 2005 roku szef Rezerwy Federalnej Alan Greenspan. Oznacza ono zagadkę‚ łamigłówkę czy też po prostu podchwytliwe pytanie‚ które ma pytanego zbić z tropu i przyprawić o konfuzję.
Greenspan użył go w odniesieniu do rozbieżności w kierunkach zmian stopy funduszy federalnych (czyli stopy referencyjnej Fed) i rentowności długoterminowych obligacji skarbowych USA. Owa zagadkowa i kłopotliwa rozbieżność pojawiła się po 30 czerwca 2004 roku‚ a więc po zapoczątkowaniu przez Fed aktualnego cyklu zacieśniania polityki pieniężnej. A co o wiele ważniejsze - pomimo upływu roku rozbieżność ta nadal się utrzymuje.
Pod koniec czerwca 2004 roku stopa funduszy federalnych wynosiła 1‚0 proc. Mijało właśnie dwanaście miesięcy od dnia‚ w którym została obniżona do tego poziomu; równocześnie mijało ponad dwa i pół roku od dnia jej zredukowania do poziomu niższego niż 2‚0 proc. oraz trzy i pół roku od zapoczątkowania cyklu luzowania polityki pieniężnej z wyjściowego poziomu 6‚5 proc. (co miało miejsce w styczniu 2001 roku). Ponieważ świat finansów z silnym przekonaniem oczekiwał zwrotu w polityce Fed...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta