Jak odróżnić dzieło od zlecenia czy umowy agencyjnej
Dla ułatwienia dziś pokazujemy te różnice w tabeli. Zasadniczo umowa o dzieło polega na tym, że przyjmujący zamówienie (wykonawca) zobowiązuje się do wykonania określonego dzieła, a zamawiający do zapłaty wynagrodzenia za to dzieło. Przyjmujący zamówienie podejmuje się wykonać dzieło na własny rachunek i odpowiedzialność. Dzieło może mieć charakter materialny (rzecz, remont budynku) lub niematerialny, ale utrwalony w przedmiocie materialnym (utwór, publikacja, plan techniczny, kalkulacja rachunkowa).
Dzieło powinno mieć charakter samoistny i być indywidualnie oznaczone, jako zamówione zgodnie z indywidualnymi potrzebami zamawiającego (w przeciwieństwie do umowy dostawy, gdzie przedmiotem umowy są rzeczy oznaczone co do gatunku, np. cement, cukier).
Przedmiotem umowy o dzieło jest osiągnięcie określonego, konkretnego efektu ludzkiej pracy, a nie praca sama w sobie, jak to ma miejsce przy umowie o pracę (przy umowie o dzieło nie występuje bowiem stosunek zależności na linii pracownik - pracodawca). Ponadto ryzyko związane z wykonaniem dzieła obciąża wykonawcę, podczas gdy przy umowie o pracę ryzyko ciąży na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta