Przetarg, odpowiedzialność gminy, ochrona konsumenta
Przed pierwszym czytaniem: nowelizacja kodeksu cywilnego
Przetarg, odpowiedzialność gminy, ochrona konsumenta
Rządowy projekt nowelizacji kodeksu cywilnego zmierza do wprowadzenia zmian o różnym ciężarze gatunkowym w wielu różnych instytucjach kodeksu.
Nowelizacja ma objąć kilka zagadnień merytorycznych, zakłada też zmiany porządkowe i redakcyjne. Na przykład w związku ze zniesieniem podziału własności na typy i formy proponuje zmiany redakcyjne w art. 179 § 1 dotyczącym zrzeczenia się własności. Jednocześnie wprowadzono by zastrzeżenie, że do zrzeczenia się własności przez komunalną osobę prawną potrzebna jest zgoda kierownika rejonowego organu rządowej administracji ogólnej.
Inny przykład: w przepisach dotyczących zasady pierwszeństwa odnoszącej się do zastawu potwierdza, że przy zastawie rejestrowym pierwszeństwo ma zastaw powstały wcześniej.
Najistotniejsze jak się wydaje propozycje dotyczą przetargu, odpowiedzialności gminy za szkody wyrządzone przez jej funkcjonariuszy oraz rękojmi i gwarancji.
W gospodarce rynkowej przetarg jest najbardziej rozpowszechnionym trybem zawarcia umowy. W przeciwieństwie jednak do oferty i negocjacji nie był on dotychczas uregulowany w kodeksie cywilnym. Odpowiednie postanowienia można znaleźć w niektórych ustawach szczególnych, w k. p. c. mowa jest o przetargu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta