Jak liczyć różnice
Za dostawy wewnątrzwspólnotowe kontrahent płaci mi gotówką w walucie, która trafia do kasy firmy i potem jest wymieniana w kantorze. Według jakiego kursu obliczyć wartość wpłaconej waluty? Czy powstają tu różnice wpływające na przychód podatkowy?
Sposób ustalenia przychodu podatkowego z tytułu różnic kursowych od własnych środków pieniężnych w przypadku transakcji sprzedaży waluty, stanowiącej własne środki pieniężne podatnika (tj. gdy celem wypływu waluty nie jest np. uregulowanie zobowiązania, lecz chęć dokonania jej wymiany na złote), określają art. 14 ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (updof) i art. 12 ust. 2a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (updop). Wynika z nich, że przychody z tytułu różnic kursowych od własnych środków pieniężnych w walutach obcych związanych z działalnością gospodarczą ustala się jako różnicę pomiędzy wartością tych środków obliczoną przy zastosowaniu kursu kupna walut z dnia faktycznego otrzymania przychodu oraz kupna walut z dnia ich otrzymania, ogłaszanego odpowiednio przez bank, z którego usług korzystał podatnik. ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta