Absencja z wielu powodów
Zjawiska społeczne są przeważnie zbyt skomplikowane, by można je było wyczerpująco wyjaśnić przez odwołanie się do jednej tylko przyczyny, a więc za pomocą teorii jednoczynnikowych. Dotyczy to także absencji wyborczej.
Demokracja prawie wszędzie, gdzie występuje, przeżywa kryzys zaufania i obywatelskiego zaangażowania, wynikający z różnych powodów - od znudzenia rutyną powtarzalnych procedur, przez zniechęcenie notorycznym rozmijaniem się haseł przedwyborczych z powyborczą praktyką, aż do widocznego słabnięcia roli instytucji przedstawicielskich na rzecz ekspercko-menedżerskich (banki centralne, korporacje międzynarodowe, instytucje ponadpaństwowe). Wiąże się to także z zanikiem wielkich, całościowych projektów ideowych, proponujących odmienne koncepcje świata i jego urządzenia, między którymi wybór byłby czytelny. W Polsce takie trendy też są wyraźne, manifestując się przekonaniami, że wyborcze deklaracje nic nie znaczą, tak czy owak prowadzona będzie polityka zbliżona do dotychczasowej, a głos wyborcy ma niewielki wpływ na procesy polityczne i gospodarcze.
Frekwencja wyborcza jest ponadto zróżnicowana kulturowo. Są takie społeczeństwa (skandynawskie, śródziemnomorskie,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta