Jak przedsiębiorca przedsiębiorcy
Przedsiębiorca Jan Z. kupił od firmy X samochód ciężarowy. Według umowy sprzedaży cena ma być spłacona w ratach. Przy zakupie firma X zażądała złożenia poręczenia. Wierzytelność przedsiębiorcy poręczył firmie X drugi przedsiębiorca, Zenon A. Za co i jak odpowiada Zenon A.?
Poręcza, czyli ryzykujePoręczyciel zawiera umowę poręczenia z wierzycielem (firmą X) osoby, której dług poręcza. Wypłacalność dłużnika gwarantuje wierzycielowi własnym majątkiem. Zaciąga więc własne zobowiązanie, a wykonując je, spłaca cudzy dług, za który osobiście odpowiada.
Poręczyciel nie może uchylić się od odpowiedzialności, nawet jeżeli w chwili poręczenia dłużnik podstępnie wprowadził go w błąd co do swojej wypłacalności.
Potwierdza to orzecznictwo sądów. Odpowiedzialność poręczyciela jest więc oparta na zasadzie ryzyka.
Rodzaje poręczeńPoręczenia mogą:
> być odpłatne lub nieodpłatne Zapłata za poręczenie lub jej brak nie ma żadnego wpływu na sytuację prawną wierzyciela, gdy ten domaga się od poręczyciela zapłaty, bo dłużnik nie spełnił świadczenia.
> dotyczyć długu istniejącego lub przyszłego Należy zachować szczególną ostrożność, redagując umowę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta