Jak obliczyć wartość celną towaru
> Za pośrednictwem firmy holenderskiej z siedzibą w Amsterdamie sprowadzamy z USA artykuły spożywcze. Odbieramy je bezpośrednio od producenta, ale fakturę niekiedy wystawiają Amerykanie, a czasami Holendrzy. Z której faktury należy przyjąć wartość transakcyjną do ustalenia wartości celnej?
Zarówno faktura wystawiona przez producenta, jak i pośrednika może być przedstawiona organom celnym. Zgłaszając towar do procedury dopuszczenia do wolnego obrotu, należy jednak pamiętać o tym, że do ceny faktycznie zapłaconej lub należnej za sprowadzony towar dodaje się prowizje i koszty pośrednictwa (z wyjątkiem prowizji od zakupu). Gdy fakturę za sprowadzony towar wystawia holenderski pośrednik, to można przypuszczać, że cena za towar podana w fakturze uwzględnia koszty związane z pośrednictwem. Natomiast gdy fakturę za sprowadzany towar wystawił amerykański producent, to do ceny wskazanej na fakturze (ceny transakcyjnej) powinny być dodane koszty poniesione przez holenderskiego pośrednika.
> W systemie przedpłat kupujemy towary od różnych dostawców z Azji. W transakcjach pośredniczy portal internetowy z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta